Biela monstera (Monstera deliciosa ‘Albo-Variegata’) a prečo po nej všetci tak šalejú
Biela monstera (Monstera deliciosa ‘Albo-Variegata’) a prečo po nej všetci tak šalejú
Monstera deliciosa ‘Albo-Variegata’, alebo variegated monstera, či po slovensky panašovaná monstera je trendom medzi izbovými rastlinami. Panašovaná monstera je kultivarom známej a taktiež veľmi obľúbenej rastlinky s názvom monstera deliciosa a je skutočným skvostom pre oči.
Prečo je také ťažké panašovanú monsteru zohnať a na čo sa pri jej kúpe treba sústrediť?
I keď v niektorých prípadoch dokáže rastlina v prírode z panašovanosti/variegácie prosperovať, v prípade panašovanej monstery to neplatí. Biela panašovanosť na monstere je mutácia, ktorá vedie k nedostatku chlorofylu v niektorých bunkách a preto nielen že je tento typ panašovania pre rastlinu nevýhodný, je taktiež i nestabilný. Inými slovami, neexistuje žiadna záruka, že rastlinka, ktorú si ako panašovanú odnesiete domov, bude panašovaná nastálo (vhodnou starostlivosťou viete vo väčšine prípadov panašovanosť zachovať). I toto je jeden z dôvodov, prečo je také náročné rastlinku zohnať. Ďalším z dôvodov je, že biela časť rastlinky je energeticky závislá od zelených častí rastliny, čo značne spomaľuje jej rast a taktiež prispieva k častému hnednutiu bielych častí listov.
V prípade, že sa chystáte si monsteru zakúpiť, odporúčame kúpiť si monsteru, ktorá má „mramorové“ sfarbenie listov a nie veľké biele škvrny. Jej bežná cena sa pohybuje na internete a v obchodoch od 40 eur a v prípade, že je to tzv. „half-moon“ monstera od 90 eur. (Half-moon monstera alebo v doslovnom preklade „polmesiacová monstera“ je druh panašovanej monstery, ktorá je do biela sfarbená na presnej polovici listu a na druhej je list úplne zelený).
Čo spôsobuje, že je monstera panašovaná (variegated)?
Chimérizmus u rastlín je spôsobený genetickou mutáciou a považuje sa za najčastejší dôvod panašovanosti rastlín. Bunkám v bledých častiach rastliny chýba pigment. Náhodná mutácia je najbežnejší typ, no zároveň najmenej stabilný. V prípade, že množíte rastlinu zo zelených výhonkov alebo semien, „panašovanosť“ sa vytratí. Vírusová infekcia - vírus sa môže preniesť odrezkami alebo vrúbľovaním, no nie semenami.
Je panašovaná monstera náročnejšia na starostlivosť ako klasická monstera?
Žiaľ, áno. Biele časti rastlinky, ktorým chýba chlorofyl, značne zmenšujú zelenú plochu rastlinky, čo narúša proces fotosyntézy.
Starostlivosť o panašovanú monsteru
Hlavný rozdiel v starostlivosti o klasickú monsteru deliciosu a monsteru variegatu spočíva v tom, že biela časť listov nedokáže absorbovať svetlo, rastlinka musí na proces fotosyntézy vynaložiť dvakrát toľko úsilia ako klasická monstera. Pomôžete je,j ak ju postavíte na jasné svetlé stanovisko (nie priame slnko). Panašované monstery ocenia teplé a vlhké prostredie a taktiež primerané množstvo vody. Chráňte ju pred suchým vzduchom a prievanom.