Dracaena surculosa 15/19 V50cm
Dracény
Rastlina dracaena alebo poslovenčene dracéna výborne pomáha čistiť okolitý vzduch. Dostupné sú viaceré varianty s rôznym tvarom a panašovaním listov - niektoré dracény majú úzke listy, iné širšie; niektoré dracény majú listy tmavej farby, iné sú svetlozelené s bielym pásikom. Ide pri tom o pomerne nenáročnú, veľmi vďačnú rastlinu na pestovanie.
Umiestnenie a teplota
Ideálne miesto pre dracénu je svetlé miesto pri okne, ktoré je smerované na východ alebo západ (vyhnite sa umiestneniu na priamom slnku). Ideálna teplota v miestnosti by mala byť v rozmedzí 13 až 21°C.
Starostlivosť
Dracaena ocení vlhký vzduch a preto je vhodné rosenie listov aspoň pár krát do týždňa. Odumreté listy pravidelne odstraňujte a zdravé listy odporúčame pravidelne čistiť od prachu vlhkou hubkou alebo handričkou.
Výška a rýchlosť rastu
Tieto rastliny rastú veľmi pomaly a zväčša dosahujú maximálnu výšku 1 až 2m.
Čistenie vzduchu
Táto rastlina veľmi dobre filtruje toxíny prenášané vzduchom.
Toxicita
Miazga dracaeny je jedovatá pre zvieratá. Pre ľudí nie je jedovatá, no nemala by sa požívať - odporúčame teda rastlinu držať mimo dosahu detí a domácich zvierat.
Pôvod
Tropická Afrika.
Čo je hydrokultúra / hydroponická rastlina ?
Je to nenáročný systém pestovania rastlín bez pôdy. Rastlina sa pestuje v hydroponickom substráte.
Ako to mám pestovať / čo k hydroponickej rastline potrebujem ?
Potrebujete:
- hladinomer (ukazovateľ hladiny vody, ktorý udáva množstvo vody v nádobe);
- hydroponický substrát;
- kultúrny kvetináč je súčasťou každej hydroponickej rastliny, ten netreba meniť, rastlina sa z neho nevyberá;
- ozdobný nepriepustný kvetináč, v ktorom môže stáť voda;
- hnojivo pre hydroponické rastliny.
V čom je to iné ako zeminová rastina ?
Na rozdiel od zeminovej rastliny, ktorú treba pravidelne presádzať, hydroponický substrát nie je potrebné obmieňať, má stabilnú štruktúru, je chemicky neutrálny, čistý a bez zápachu.
Rastlinu v hydropónií nie je treba tak často polievať a pri polievaní sa orientujete podľa hladinomera.
Ako sa hydroponická rastlina polieva ?
Polievajte len toľko, aby ukazovateľ vody dosiahol optimum (OPT – stredné značenie na hladinomeri).
Keď ukazovateľ vody klesne na minimum (MIN – dolné značenie), počkajte ešte 2-3 dni a opäť rastlinu polejte.
Na menej svetlých miestach a počas menej svetlých období (najmä pri kmeňových rastlinách a sukulentoch), polievajte menej (medzi MIN a OPT) a po dosiahnutí minima čakajte 3-4 dni, až potom opäť polejte.
Korene drevnatých rastlín ako Dracaena či Yucca vyžadujú viac vzduchu a preto ich v žiadnom prípade nepolievajte skôr, ako hladinomer dosiahne minimum!
Na maximum (MAX) zalievajte len veľmi výnimočne, napr. v prípade, ak idete na dovolenku alebo je rastlina na veľmi svetlom mieste v letnom období.
Praktické tipy pre pestovanie hydroponických rastlín
- Rastliny zalievajte systémom „príliv-odliv“: polejte na optimum a v priebehu 14 dní (pri menších rastlinách 7-10 dní) musí hladinomer klesnúť na minimum.
- V prípade, že hladinomer dosiahne minimum skôr ako za 14 dní, rastlinu polejte skôr a pridajte zodpovedajúce množstvo vody.
- Pokiaľ ani po 14 dňoch hadinomer neklesol na minimum, vodu odčerpajte, resp. počkajte, kým hladinomer klesne na minimum a nechajte 2-3 dni preschnúť. Ďalšiu zálievku prispôsobíme tak, aby kvetináč preschol do 14 dní.
- Keď hladinomer ukazuje minimum, presvedčte sa, či v kvetináči nezostalo ešte trochu vody (nakloňte kvetináč na stranu, kde sa nachádza hladinomer, ak sa ukazovateľ v hladinomeri pohne, znamená to, že v kvetináči je ešte zhruba 0,5 cm vody. V tomto prípade nechajte ešte 1-2 dni bez zálievky).
Dodatočné parametre
Kategória: | Hydroponické izbové rastliny |
---|---|
Šírka: | 15.0 |
Výška: | 55.0 |
váha: | 1.55 |
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.