Návod na pestovanie hydroponických rastlín
Hydrokultúra je nenáročný systém pestovania rastlín bez pôdy. Hydroponické rastliny sa pestujú v živnom roztoku a minerálnom substráte LECA, ktorý nahrádza stabilizačné vlastnosti pôdy a vďaka kapilarite umožňuje kyslíku, vode a živinám rovnomerne sa šíriť ku koreňovému balu.
Pevná forma hnojiva funguje na princípe postupného uvoľňovania prvkov do vody. V kvetináči je ukazovateľ hladiny vody, tzv. hladinomer, ktorý udáva množstvo vody v kvetináči. Zásoba vody prináša výhody menej častého polievania, čím sa znižuje aj riziko hniloby koreňov. Hnojenie sa eliminuje na raz za cca pol roka.
Hydrokultúrne rastliny sú robustnejšie, menej náchylné k chorobám a ich životnosť je dlhšia. Vyžadujú pri tom menej starostlivosti ako rastliny v pôde.
Postup, ako zasadiť hydroponickú rastlinu
I. Výber vhodného kvetináča pre hydroponickú výsadbu
Hydroponická rastlina je zakorenená v tzv. kultúrnej nádobe. Kultúrna nádoba je (zväčša) hnedý alebo tmavosivý základný črepník, v ktorom hydroponickú rastlinu zakúpite. Hydroponickú rastlinu z kultúrnej nádoby nikdy nevyberáme!
Veľkosť kultúrnej nádoby uvádzame priamo v názve rastliny – ide o dve čísla oddelené lomítkom. Kultúrne nádoby mávajú štandardné veľkosti – prvé číslo označuje priemer kultúrnej nádoby v centimetroch, druhé číslo (za lomítkom) označuje výšku kultúrnej nádoby. Ak je pri rastline uvedené číslo „22/19“, znamená to teda, že kultúrna nádoba danej rastliny má v priemere 22 cm a na výšku má 19 cm.
Veľkosť kultúrnej nádoby je podstatným údajom pri výbere vhodného obalového kvetináča – vodenepriepustného črepníka, do ktorého zasadíme hydroponickú rastlinu. Vybraný črepník by nemal byť príliš veľký, ani príliš malý k veľkosti kultúrnej nádoby a danej rastliny. V skratke platí, že obalový črepník by mal byť o pár centimetrov širší ako kultúrna nádoba, aby v ňom mala rastlina adekvátne veľkú zásobu vody (nie zbytočne veľkú, ani príliš malú).
Ak je obalový kvetináč príliš vysoký, zvykne sa do požadovanej výšky (väčšina kultúrnych nádob má na výšku 19 cm, preto by vnútorná hĺbka obalového črepníka mala byť tiež cca 19 cm) vystlať materiálom (napr. polystyrén), prípadne sa používajú kvetináče s dvojitým dnom alebo adekvátne plytké výsadbové nádoby, ktoré sa vložia do príliš vysokého obalového kvetináča. S výberom vhodného kvetináča vám radi poradia naši predajcovia.
II. Vysádzanie hydroponickej rastliny
1. Obalový kvetináč na výsadbu hydroponickej rastliny by mal mať rovné dno – aby kultúrna nádoba stála na rovnom podklade. Na dno pripraveného obalového kvetináča vysypeme dávku tuhého hydroponického hnojiva (ponúkame 250 alebo 1000 mililitrové balenie).
2. Do stredu obalového kvetináča postavíme hydroponickú rastlinu v kultúrnej nádobe.
3. Do obalového kvetináča postavíme hladinomer. Hladinomer možno postaviť do otvoru na kultúrnej nádobe, ktorý slúži práve na umiestnenie hladinomeru; prípadne ho možno umiestniť kdekoľvek do priestoru medzi kultúrnou nádobou a stenou obalového kvetináča – kde nám to bude najväčšmi vyhovovať. Hladinomer musí stáť na rovnom podklade, nič sa nesmie dostať pod neho – v opačnom prípade nebude správne ukazovať hladinu vody v kvetináči.
4. Obalový kvetináč zaplníme hydroponickým substrátom LECA tak, aby hrany kultúrnej nádoby nebolo vidno. Dbáme o to, aby sa guličky nedostali pod kultúrnu nádobu s rastlinou ani pod hladinomer.
Polievanie hydroponickej rastliny
Hydroponické rastliny zalievajte len toľko, aby ukazovateľ hladiny vody dosiahol optimum (stredné značenie)! Na maximum zalievajte len výnimočne počas dlhšej neprítomnosti, dovolenky, prípadne na veľmi svetlom mieste v lete. Keď ukazovateľ vody klesne na minimum, počkajte ešte 2-3 dni (tzv. obdobie alebo fáza sucha) podľa veľkosti nádoby a zalejte opäť na optimum.
Na menej svetlých miestach hlavne pri kmeňových rastlinách a v menej slnečných obdobiach je potrebné zalievať menej (na ¼, t.j. približne medzi minimum a optimum) a po dosiahnutí minima čakať o jeden, dva dni dlhšie. Korene drevnatých rastlín (ako napr. yucca, dracéna) potrebujú vzduch na dýchanie, preto ich v žiadnom prípade nepolievajte skôr, ako hladinomer dosiahne minimum!
Hydrokultúrne rastliny polievame systémom príliv-odliv v intervale 14 dní. T.j. rastliny zalejeme po optimum a v priebehu 14-tich dní musí hladinomer klesnúť na minimum. Pokiaľ hladinomer dosiahne minimum skôr ako za 14 dní, rastliny polejeme skôr a pridáme zodpovedajúce množstvo zálievky. Pokiaľ po 14-tich dňoch hladinomer na minimum neklesol, prebytočnú vodu odčerpáme resp. počkáme, pokiaľ klesne na minimum a ďalšie 2-3 dni a následná zálievka musí byť o zodpovedajúce množstvo vody nižšia tak, aby kvetináč preschol za 14 dní.
Pokiaľ je ukazovateľ hladinomeru na minime, stále sa v kvetináči nachádza cca ½ cm vody (polomer plaváčiku hladinomera). Či sa toto množstvo v kvetináči nachádza zistíme, ak nakloníme kvetináč na stranu hladinomeru. Pokiaľ sa v ňom ešte nachádza zostatok živného roztoku z predchádzajúcej zálievky, hladinomer začne stúpať. V tomto prípade so zálievkou počkáme ešte min. jeden až dva dni.
Rastliny zalievame odstátou, vlažnou (18-22°C) vodou.
Zálievku a dĺžku obdobia sucha (t.j. fáza po poklese ukazovateľa hladiny vody na minimum, kedy 2-3 dni rastlinu nezalievame) treba vždy prispôsobiť požiadavkám tej ktorej rastliny a aktuálnym pestovateľským podmienkam (ročné obdobie, požiadavky rastliny počas vegetačného kľudu) – o vhodnom zalievaní vás budú pri kúpe rastliny informovať naši predajcovia.
Prihnojovanie hydroponickej rastliny
Tuhé hydroponické hnojivo HM10 zásobuje rastliny živinami počas 4-6 mesiacov. Pri výsadbe novej hydroponickej rastliny hnojivo vysypeme na dno obalového kvetináča. Ak prihnojujeme už vysadenú rastlinu, hnojivo nasypeme zvrchu na substrát. Hnojivo nemusíme rozsýpať po povrchu, stačí ho nasypať na jedno miesto. Rastlinu najbližšie zalievame cez miesto, kam sme aplikovali hnojivo, aby sa zmylo dolu ku koreňom rastliny.