🎄Predaj stromčekov začína 26.11.2024.🎁 Získajte k nákupu 10€ poukážku na nákup v predajni. Zisti viac

Odborné články - Návody na kvetináče Lechuza a samozavlažovací systém

Návod na pestovanie v exteriérových kvetináčoch Lechuza Balconera a Lechuza Nido

Dnes vám prezradíme tajomstvo krásnych balkónových kvetín – sú ním samozavlažovacie kvetináče Lechuza!

Vašim exteriérovým rastlinám – muškátom, petúniám, surfíniám – sa na balkónoch, terasách i v záhrade bude dariť vďaka systému dlhodobej závlahy od spoločnosti Lechuza. V tomto návode vám podrobne vysvetlíme jednoduchý princíp vysádzania a pestovania rastlín, ktorý funguje rovnako pri všetkých exteriérových kvetináčoch Lechuza.

Návod na vysádzanie a zalievanie v exteriérových samozavlažovacích kvetináčoch Lechuza


Návod na vysádzanie a pestovanie v exteriérových samozavlažovacích črepníkoch Lechuza 

I. Použitie črepníkov Lechuza v exteriéry

Balkónové kvetináče Lechuza Balconera Cottage a Lechuza Balconera Color i visiace kvetináče Lechuza Nido Cottage budete používať prevažne v exteriéry. Ak budete ktorýkoľvek črepník Lechuza umiestňovať na nekryté miesto v exteriéry (tak, že do črepníka môže napršať), odstráňte zo spodnej časti nádoby červenú tesniacu skrutku. Skrutku môžete odskrutkovať skrutkovačom, no postačí Vám aj obyčajná minca. Nadbytočná dažďová voda vzniknutým otvorom zo zásobníka vody vytečie, čím zabránite preliatiu črepníka.

Na výsadbu rastlín sú najvhodnejšie teplé, no oblačné dni. Pre oblasti s väčším úhrnom zrážok sú vhodné rastliny s menšími kvetmi a nie prešľachtené kultivary. Ak sú letničky počas kvitnutia vystavené dlhodobému vlhku, majú tendenciu odhnívať.

Sprístupnenie odtoku vody pre použitie v exteriéry


1. Kvetináč vyskladajte podľa priloženého návodu. Vyberte vnútornú výsadbovú nádobu z obalového kvetináča. Rastliny do vnútorných nádob vysádzajte mimo obalového kvetináča, aby ste predišli jeho zašpineniu.

Na dno vnútornej nádoby vysypte priložené vrecko s Lechuza PON substrátom. Obsah vrecka rovnomerne rozsypte po dne výsadbovej nádoby. Lechuza PON substrát poslúži ako drenážna vrstva.

2. Na drenážnu vrstvu nasypte kvalitný zeminový substrát. Pre použitie v exteriéry odporúčame substrát Lechuza Terra PON, ktorý dokáže zabezpečiť ochranu proti kolísaniu hladiny vody a živín a umožní, aby sa rastlinám darilo aj pri striedaní suchých a vlhkých období.

3. Do črepníka zasaďte zvolené rastlinky a vnútornú nádobu doplňte kvalitnou zeminou. Rastliny pred vysadením neotriasajte zo zeme ani im nestrihajte korienky. Zeminu nasypte dovrchu, zhruba 2 cm pod okraj vnútornej nádoby. Rúčky nádob Lechuza Balconera tak zostanú prístupné, čím zabezpečíte bezproblémové používanie rúčok pri prenášaní kvetináča.

Výsadba rastlín do samozavlažovacích črepníkov Lechuza

4. Vysadenú vnútornú nádobu vsaďte naspäť do obalového kvetináča.

Vysadenú vnútornú nádobu vložte do obalového kvetináča


III. Fáza prvotného zalievania

Prvých pár týždňov (zvyčajne 3 týždne, môže sa líšiť vzhľadom na druh rastlín a ich pestovateľské nároky) po zasadení polievajte rastliny zvrchu na substrát. Počas tejto doby sa rastliny zakoreňujú, polievaním zvrchu na substrát zabezpečíte, že sa korene budú ťahať za vodou a živinami.

Fáza prvotného zalievania cez substrát

Rastliny odporúčame zalievať v skorých ranných alebo večerných hodinách.


IV. Prechod na zalievanie cez šachtu

Po cca troch týždňoch môžete prejsť na zalievanie cez plniacu šachtu. Zásobník vody (a) naplňte vodou cez zalievaciu šachtu (b), až kým špička červeného ukazovateľa hladinomeru nedosiahne značku „max“. (c).

Zalievanie cez plniacu šachtu

Ak ukazovateľ hladinomeru spadne na minimum po 1-3 dňoch, znamená to, že koreňový systém je už prerastený a korene si berú vodu zospodu, zo zásobníka.

V prípade veľmi horúcich dní, zalievajte pomaly rastliny na povrch substrátu, nie cez šachtu.


V. Fáza sucha

Keď ukazovateľ hladiny vody poklesne na „min“, rastlinu hneď nezalievajte! Rastlinám začína tzv. fáza sucha – v tejto fáze rastliny nezalievame! Pri chladnejšom počasí trvá fáza sucha 2 až 3 dni. Po skončení suchej fázy môžete rastliny opäť zaliať cez plniacu šachtu na „max“.

V prípade horúcich dní môžete fázu sucha úplne vynechať, t.j. po poklese hladinomeru na „min“ ihneď doplníte vodu do zásobníka tak, aby hladinomer opäť ukazoval hodnotu „max“.

Fáza sucha - rastliny nezalievame!


VI. Prihnojovanie

Do zálievky treba pravidelne pridávať kvalitné hnojivo určené na jednotlivé typy pestovaných rastlín podľa návodu uvedenom na hnojive. Hnojiť začnite po zakorenení rastlín. Letničky si počas letných mesiacov vyžadujú hnojenie počas každej zálievky.

Prihnojovanie rastlín v samozavlažovacích črepníkoch Lechuza


VII. Ochrana rastlín v zime

Črepníky Lechuza sú mrazuvzdorné, pre rastlinky to však platiť nemusí. Rastliny treba pred nízkymi teplotami blížiacimi sa ku bodu mrazu chrániť. V prípade trvaliek alebo viacročných rastlín umiestnite vnútorné nádoby počas zimy na miesta chránené pred mrazmi. Inou alternatívou je mrazuvzdorné rastliny v nádobách zabaliť do tkaniny (netkaná textília, staré deky...) alebo do slamy či čečiny.

Ochrana rastlín v zime

Návod na pestovanie v nádobách Lechuza Cascada

Zápasíte s nedostatkom miesta na terase či balkóne? Jeden kvetináč vám nestačí, no na umiestnenie viacerých kvetináčov vedľa seba nemáte dostatok priestoru? Chcete docieliť pestrú a viacúrovňovú výsadbu? Siahnite po všestranných kvetináčoch Lechuza Cascada a Lechuza Cascadino s postrannými otvormi a možnosťou zostavovania poschodových kvetináčov! Kvetináče Lechuza Cascada spojené do veže sú ideálne na pestovanie letničiek, trvaliek, byliniek, drobnej zeleniny a jahôd.



Poschodové kvetináče do exteriéru

Kvetináče Lechuza Cascada a Cascadino sú vhodné prevažne do exteriéru - či už na balkón, lodžiu, terasu alebo do záhrady. Pred použitím na nekrytom mieste v exteriéri, kde hrozí preliatie kvetináča pri prudkom daždi, treba zo spodnej časti kvetináča odstrániť červenú poistnú zátku. Jej odstránením vznikne odtok prebytočnej vody. Pri zostavení viacposchodovej veže treba tesniacu skrutku odstrániť z každého kvetináča, voda z vrchných kvetináčov odtečie prepojovacími nadstavcami.

Samozavlažovacie kvetináče s bočnými otvormi


Pestovanie v poschodových kvetináčoch

Vďaka bočným otvorom a možnosti nadpojenia do veže sa do kvetináčov Lechuza Cascada a Lechuza Cascadino zmestí od 6 až do 29 rastlín! Menší kvetináč Lechuza Cascadino okrem 5 bočných otvorov pre rastlinky s priemerom  9-13 cm (priemer základného kvetináča, v ktorom zakúpite rastlinku) hore ponúka aj priestor na jednu väčšiu rastlinu s priemerom 13 cm. Väčšia Lechuza Cascada má až 8 bočných otvorov pre rastlinky veľkosti 9-13 cm a hore sa zmestia 3 väčšie rastlinky veľkosti 13 cm alebo 5 menších rastlín veľkosti 9 cm.

Samozavlažovacie kvetináče Lechuza Cascada

Výsadba do kvetináčov Lechuza Cascada a Cascadino je veľmi jednoduchá! Kvetináč a hladinomer zložte podľa priloženého návodu, šachtu s hladinomerom umiestnite medzi ľubovoľné dva bočné otvory, odporúčame umiestniť ju dozadu (t.j. dozadu oproti nápisu Lechuza na kvetináči). Na deliace dno nasypte drenážnu vrstvu Lechuza PON, ktorá zabezpečí optimálny prísun vody ku korienkom rastlín. Ak sa chystáte zostaviť poschodový kvetináč, poskladajte najprv každý kvetináč a kvetináče prepojte prepojovacími nadstavcami podľa návodu. Až po zostavení celej veže začnite s výsadbou rastliniek.

Pred zasadením namočte rastliny do chvíľu vody aj s pôvodnými kvetináčmi, v ktorých ste ich zakúpili. Po nasiaknutí substrátu vyberte rastlinky z kvetináčov a najprv zasaďte  rastlinky po obvode. Zvrchu medzery medzi koreňovými balmi zasypte vhodným zeminovým substrátom a následne zasaďte rastliny aj do vrchnej časti kvetináča. Koreňové baly vrchných rastlín umiestnite na striedačku s koreňovým balom rastlín po obvode. Zľahka utlačte zeminu okolo rastlín a dosypte zeminu po okraj. Objem kvetináča Lechuza Cascada je 8 litrov, mali by ste teda potrebovať cca 5 litrov dodatočného substrátu. Pre kvetináč Lechuza Cascadino to budú cca 2 litre dodatočného substrátu, závisí však aj o veľkosti zvolených vysádzaných rastlín.

Výsadba rastlín do kvetináčov Lechuza Cascada


Polievanie rastlín v samozavlažovacích kvetináčoch Lechuza Cascada a Cascadino

Prvých pár týždňov po zasadení polievajte rastliny zvrchu na substrát do doby, kým sa korene rastlín nezakorenia a neprerastú hlbšie k zásobníku vody. Trvá to okolo 3 týždňov v závislosti od druhu pestovaných rastlín. V prípade, že kvetináče Cascada a Cascadino používate ako vežovú zostavu, zalievajte každý kvetináč osobitne . Rastliny odporúčame zalievať v skorých ranných alebo večerných hodinách.

Polievanie neprekorenených rastlín

Po zakorenení rastlín možno prejsť na polievanie cez plniacu šachtu. Či rastliny prijímajú vodu zo zásobníka, môžeme otestovať tak, že zásobník vody (a) naplníme cez zalievaciu šachtu, až kým červený ukazovateľ hladinomeru nedosiahne značku MAX (c). Ak ukazovateľ spadne na MIN po 1-3 dňoch tak viete, že koreňový systém je už prerastený a korene si berú vodu zospodu. Opäť platí, že pokiaľ kvetináče používame v zostave, napĺňame zvlášť každý zásobník vody. V prípade veľmi horúcich dní odporúčame zalievajte rastliny aj na povrch substrátu, nielen cez šachtu.

Polievanie prekorenených rastlín

Po poklese ukazovateľa na MIN nepolievajte rastliny ihneď! Pre výsadbu nastáva tzv. fáza sucha. V tejto fáze ponechajte rastliny od 1 do 3 dní v závislosti od požiadaviek rastlín. Po skončení suchej fázy treba rastliny opäť zaliať cez šachtu na hodnotu MAX. Počas leta, v prípade horúcich dní odporúčame suchú fázu úplne vynechať. Sledujte, prosím, správanie Vašich rastlín a zálievku prispôsobte typu rastlín, aktuálnej sezóny a počasia.

Fáza sucha

Do zálievky podľa potreby pridávame hnojivo určené na jednotlivé typy pestovaných rastlín podľa návodu uvedenom na hnojive. Vyskúšajte napr. naše bio hnojivá od slovenského výrobcu, ktoré sú vhodné na balkónové rastliny, jahody či zeleninu.

Prihnojovanie


Nekonečné množstvo možností

Kvetináče Lechuza Cascada a Lechuza Cascadino ponúkajú nekonečné možnosti! Môžete ich použiť každý osve, postaviť ich na záhradný múrik či stolček. Ku kvetináču Lechuza Cascadino je možné zakúpiť závesný systém, vďaka čomu sa z neho ľahko stane vysiaci kvetináč!

Ďalšou možnosťou je vytvorenie vežových zostáv. Spojiť môžete dva kvetináče Lechuza Cascada a vytvoriť tak dvojitú vežu. Ak potrebujete ešte viac priestoru na rastlinky, zvoľte tri kvetináče Lechuza Cascada spojené v trojitú vežu. Ak chcete menšiu vežu, spojte kvetináč Lechuza Cascada a Lechuza Cascadino!

Dvojitý kvetináč s ružamiTrojitá veža s letničkamiVisiaci kvetináč Lechuza Cascadino

Tipy a triky pre pestovanie orchideí

Hľadáte ideálny kvetináč pre orchideu? Vďaka samozavlažovacím kvetináčom Lechuza budú vaše orchidey prosperovať a prekvitať! Pre mini orchidey odporúčame kvetináče Lechuza Mini Cubi alebo Mini Deltini. Pre väčšie orchidey budú ideálne kvetináče Lechuza Maxi Cubi, Deltini alebo Puro 20. Ak hľadáte dlhší kvetináč pre zosadbu viacerých orchideí, vyberte si oválny kvetináč Lechuza Delta, ktorý je dostupný v dvoch veľkostiach!

Kvetináč Lechuza Puro 20 s orchideouKvetináč Lechuza Delta 10 s orchideamiKvetináč Lechuza Delta 10 s orchideami

ZÁKLADY ORCHIDEOLÓGIE

Väčšina orchideí, ktoré si zakúpite v obchodoch, patrí medzi tzv. epifyty. To znamená, že v ich prirodzenom prostredí by ste ich typicky našli na stromoch v dažďovom pralese. Platí to pre rody phalaenopsis, cattleya, oncidium, dendrobium a miltonia. Keď si potom predstavíme prirodzené prostredie orchideí, hneď nám napadne, akú starostlivosť asi potrebuje orchidea. Orchidey nemajú radi zeminový substrát, stagnujúcu vlhkosť alebo príliš veľa hnojiva – čo zodpovedá výžive, ktorú nájdu na strome.



KROK ZA KROKOM: POSTUP PRESADENIA ORCHIDEÍ DO SAMOZAVLAŽOVACÍCH KVETINÁČOV LECHUZA

1. krok: príprava kvetináča Lechuza na výsadbu

Kvetináč Lechuza poskladajte podľa priloženého návodu. Vyberte krytku hladinomeru z obalu a nasaďte ju na hladinomernú šachtu umiestnenú vo vnútornej nádobe kvetináča Lechuza. Krytka je nasadená správne, keď budete počuť kliknutie.

Sáčok s minerálnym substrátom Lechuza PON otvorte a vysypte dostatočnú vrstvu substrátu na dno vnútornej výsadbovej nádoby tak, aby zostal dostatok miesta pre korene orchidey.Príprava kvetináčov Lechuza na výsadbu orchideí


2. krok: výsadba orchidey do kvetináča Lechuza

Orchideu vyberte z pôvodnej nádoby a očistite korene jemným otrasením. Túto príležitosť môžete využiť na odstrihnutie prestarnutých alebo hnilých častí koreňov. Nezabudnite sa uistiť, že koreňový bal rastliny je úplne očistený od kúskov dreva a kôry, iba tak budú môcť korene v substráte Lechuza PON voľne dýchať!

Korene orchidey očistíme od substrátu a kôry

Minerálny substrát Lechuza PON je vyrobený z pemzy, zeolitu a lávy, s prídavkom dlhodobého hnojiva. Jeho delikátne zloženie zabezpečuje optimálnu cirkuláciu vzduchu okolo koreňov orchidey, pri čom zároveň ukladá vodu a živiny, čo orchideám zabezpečí optimálne prostredie na rast.

V kvetináčoch Lechuza Mini Cubi, Maxi Cubi, Puro 20, Mini Deltini, Deltini a Delta 10 sa nachádza dostatočné množstvo Lechuza PON substrátu na výsadbu, nemali by ste potrebovať už žiaden substrát navyše! V prípade potreby si môžete Lechuza PON dokúpiť, k dispozícii sú 6-litrové, 12-litorvé a 25-litrové balenia.

Orchideu umiestnite do výsadbovej vnútornej nádoby tak, aby boli všetky korene v kvetináči (ak je to možné, pokúste sa vložiť do kvetináča aj všetky vzdušné korene) a aby spodná časť ružice listov veľmi nepretŕčala nad okraj kvetináča. Korene úplne zasypte substrátom Lechuza PON. Jemne po kvetináči poklepte – aby sa substrát dostal aj pomedzi korene. Na záver substrát mierne utlačte prstami, aby orchidea v kvetináči získala stabilitu. Hotovo!

Výsadba orchidey do samozavlažovacieho kvetináča Lechuza


3. krok: zalievanie orchideí

Vodu nalejte do plniacej šachty alebo, ak kvetináč neobsahuje plniacu šachtu, orchideu pomaly polievajte zvrchu na substrát. Polievajte, až kým ukazovateľ hladinomeru nedosiahne hodnotu optimum (stred medzi hodnotami min a max) alebo maximum – závisí to od veľkosti a smädu vašej rastlinky. Voda zo zásobníka sa ku koreňom dostane cez knôt a vďaka kapilarite PONu a odparovaniu.

Polievanie orchidey v samozavlažovacom kvetináči Lechuza

Hladinomer po niekoľkých dňoch, keď rastlina vypije všetku vodu v zásobníku, poklesne na hodnotu min. Po poklese hladinomeru na minimum orchideu nezalievajte hneď! Pre rastlinu nastáva obdobie sucha, ktoré pri orchideách môže trvať aj jeden týždeň (7-10 dní). Substrát Lechuza PON dobre zadržiava vodu a orchideu počas tohto obdobia dostatočne zásobuje potrebnou vlahou. Po suchom období orchideu opätovne zalejeme.

Dĺžka obdobia sucha záleží aj od prostredia, v ktorom je rastlina umiestnená a aktuálneho ročného obdobia. Pozor, ak by listy orchidey počas obdobia sucha začali vädnúť, rastlinu polejte ihneď a pri najbližšom polievaní adekvátne upravte zálievku!

Pozor, orchideám treba dožičiť aj obdobie sucha!



 

Samozavlažovacie kvetináče Lechuza pre orchideyTIPY A TRIKY PRI PESTOVANÍ ORCHIDEÍ

Príliš veľa vody orchideám škodí! Orchidey sú veľmi náchylné k zahnívaniu koreňov. Hoci sú orchidey deťmi dažďového pralesa, väčšina orchideí miluje vysokú vzdušnú vlhkosť, no zároveň neznesie stálu vlhkosť pri koreňoch. Samozavlažovacie kvetináče Lechuza sú pre orchidey ideálne – na dne obalového kvetináča sa vytvorí oddelený zásobník vody, orchidea teda nestojí priamo vo vode, no môže zo zásobníka prijímať zálievku podľa potreby.

Prihnojujte vaše orchidey správne! Orchidey – tak, ako každá iná izbová rastlinka – potrebujú výživu, aby mohli rásť. Orchidey sú však skromné rastliny, preto ich často prehnojíme. Minerálny substrát Lehcuza PON obsahuje dlhodobé hnojivo, ak teda orchideu zasadíte do tohto minerálneho substrátu, nemusíte ju prihnojovať až po dobu jedného roka! Potom môžete použiť štandardné hnojivo na orchidey do zálievky. Vyskúšajte napr. ekologické bio hnojivo na orchidey Rokohumín od slovenského výrobcu!

Orchidea patrí na svetlo! Orchideám vyhovujú slnečné stanoviská – napr. na okenných parapetoch alebo v tesnej blízkosti okna. Vhodné sú okná situované na východ, počas zimných mesiacov môžeme orchideu presunúť aj na južné okná. Pozor, orchideu však nikdy neumiestňujeme na priame slnko, ktoré by jej mohlo spáliť listy!

Čo s orchideou po odkvitnutí kvetov? Že orchidea z času na čas odkvitne, je úplne bežné a normálne, nemá to nič spoločné s nedostatočnou starostlivosťou. Keď na stonke s kvetmi všetky kvietky odkvitnú, mali by ste stonku odstrihnúť ešte predtým, než začne žltnúť.

Máte dve možnosti:

  1. Rýchly spôsob: Stonku skráťte cca 1 cm nad druhým alebo tretím kolienkom (malé dužinaté hrbolčeky na stonke, zväčša bledšej farby ako samotná stonka). Týmto spôsobom by orchidea mala v kolienku rýchlo vyhnať nový výhonok s kvetmi.
  2. Spôsob hodný profesionálneho záhradníka: Dajte vašej rastlinke čas na načerpanie nových síl a stonku skráťte 1 cm nad prvým kolienkom. Aj týmto spôsobom orchidea v kolienku vyženie nový výhonok s kvetmi, bude to však trvať podstatne dlhšie (pár mesiacov až pol roka). Vaša orchidea sa vám však poďakuje žiarivejšou farbou okvetných lístkov a mocnejšími kvetmi.

Ako zostrihnúť orchideu

 

Návod na vysádzanie a pestovanie rastlín v samozavlažovacích kvetináčoch Lechuza

Inovatívny samozavlažovací systém Lechuza sa o vaše rastliny stará tak, ako to zamýšľala sama príroda! Samozavlažovací systém zabezpečí, aby mala rastlina presne toľko vody, koľko potrebuje pre optimálny rast – rastliny, vysadené v samozavlažovacích črepníkoch Lechuza, vykazujú až o 30% lepší rast!

Starostlivosť o rastliny vysadené v samozavlažovacích kvetináčoch Lechuza je okrem toho taká jednoduchá! Vďaka hladinomeru máte dokonalú kontrolu nad zalievaním – ryska hladinomeru ukáže, koľko vody je v zásobníku a kedy treba rastlinu opäť poliať.

Vďaka červenej poistnej zátke možno nádoby použiť aj v exteriéry bez toho, aby došlo k preliatiu rastlín v kvetináči pri daždi.

Samozavlažovací systém Lechuza

Existujú tri základné typy samozavlažovacieho systému Lechuza – kolekcia črepníkov Lechuza LS má samozavlažovací systém integrovaný v patentovanej vyberateľnej nádobe so zapustiteľným úchytným rámom. Pri iných typoch kvetináčov Lechuza samozavlažovací systém tvorí deliace dno, ktoré sa vkladá na dno vnútornej výsadbovej nádoby, kde vytvorí zásobník vody. Súčasťou samozavlažovacieho systému stolových kvetináčov Lechuza je knôt, ktorý zabezpečí prísun vody i ku koreňom menších rastlín, ktoré nedočiahnu k zásobníku vody.

Typy samozavlažovacieho systému Lechuza


Pozrite si aj špeciálne návody pre Lechuza stolové nádoby, vhodné napr. na pestovanie orchideí, návod pre kvetináč Lechuza Cascada alebo návod pre exteriérové pestovanie v kvetináčoch Lechuza Balconera Cottage a Lechuza Nido Cottage.


Postup, ako zasadiť rastlinu do samozavlažovacieho kvetináča Lechuza

I. Použitie samozavlažovacích kvetináčov Lechuza v interiéry alebo v exteriéry

Pre použitie v interiéri sa uistite, že červená poistná zátka je zatiahnutá (na obrázku vľavo). Pre použitie v exteriéri uvoľnite červenú poistnú zátku, aby v prípade dažďových zrážok nedošlo k preliatiu substrátu (na obrázku vpravo).

Samozavlažovacie črepníky Lechuza možno použiť v interiéry i exteriéry

II. Výsadba rastliny

  1. Poskladajte set podľa priloženého návodu v nádobe. Na deliace dno vysypte priložené vrecko s Lechuza PON substrátom tak, aby bolo dno úplne zakryté.
  2. Na Lechuza PON aplikujte malé množstvo substrátu tak, aby bol úplne zakrytý.
  3. Do kvetináča postavte rastlinu, obsypte ju kvalitným substrátom a substrát dosypte až po okraj. V prípade kvetináčov all-in-one set s rámom (tzv. LS kolekcia) ponechajte nádobu zvrchu cca 2 cm nezasypanú, aby bol rám voľne dostupný.

Rastliny možno vysádzať aj do substrátu Lechuza PON, vďaka ktorému sa zbavíte všetkých nevýhod zeminového substrátu – na substráte Lechuza PON sa neusádzajú plesne, huby, nie je to vhodné prostredie pre mušky. Pri vysádzaní rastlín do substrátu Lechuza PON nasypte na dno nádoby dostatočnú vrstvu PONu (závisí od veľkosti koreňového balu vysádzanej rastliny). Rastlinu vyberte z pôvodného plastového črepníka, v ktorom ste ju zakúpili, zeminu okolo koreňového balu neodstraňujte, nevymývajte! Koreňový bal obalený zemou postavte do nádoby a obsypte substrátom Lechuza PON tak, aby bola zemina úplne prekrytá PONom. Aj pri sadení rastlín do Lechuza PONu sa ďalej môžete riadiť zvyšnými inštrukciami v tomto návode. Ešte upozorníme, že substrát Lechuza PON lepšie zadržiava vlhkosť, preto tomu treba uspôsobiť zálievku.

Ako zasadiť rastlinu do samozavlažovacieho črepníka Lechuza

III. Prvotné zalievanie

Počas prvých približne 12 týždňov (v závislosti od veľkosti rastliny) zalievajte rastlinu na substrát, ako by ste zalievali rastlinu v bežnom kvetináči. Počas tohto obdobia sa rastlina zakoreňuje a rozrastá sa jej koreňový systém.

Zalievanie novo vysadenej rastliny v samozavlažovacom črepníku Lechuza

IV. Prechod na zalievanie cez šachtu

Po zakorenení zalievajte rastlinu cez zalievaciu šachtu. Pre sprístupnenie šachty pootočte krytku a nalievajte vodu, až kým červený plaváčik hladinomeru dosiahne požadovanú úroveň (závisí od pestovateľských nárokov konkrétnej rastliny). Pre rastliny, ktoré potrebujú výdatnú zálievku, je to úroveň MAX. Pre rastliny, ktoré si vyžadujú menej výdatnú zálievku, by mal plaváčik dosahovať stred medzi ryskou MAX a MIN (pri niektorých nádobách je táto hodnota na hladinomere vyznačená ako OPT). O vhodnej úrovni zalievania vás budú pri kúpe rastliny informovať naši predajcovia.

Polievanie rastlín cez šachtu pri samozavlažovacích črepníkoch Lechuza

V. Obdobie bez zálievky

Keď klesne ryska hladimeru na minimum, rastlinu okamžite nezalievajte! Substrát musíte nechať preschnúť 2 až 10 dní v závislosti od pestovateľských podmienok rastlín a veľkosti kvetináča. Optimum je 2 až 4 dni.

Po tomto období môžete rastlinu opäť zaliať, ako je popísané v kroku 4. Bežný interval zalievania pri samozavlažovacích kvetináčoch Lechuza trvá cca 2 týždne, t.j. rastlinu zalievate raz za 2 týždne.

Obdobie sucha pri samozavlažovacích črepníkoch Lechuza

VI. Hnojenie

Počas vegetačného obdobia aplikujte hnojivo podľa návodu na jeho balení do každej tretej zálievky.

Hnojenie rastlín v samozavlažovacích črepníkoch Lechuza


Prezrite si aj video návod na sadenie v samozavlažovacích kvetináčoch Lechuza. Video je v angličtine.

Nový systém Lechuza LS

Kvetináče Lechuza so systémom LS ponúkajú pohodlné pestovanie – rastlinka sa vysádza do vnútornej výsadbovej nádoby s integrovaným samozavlažovacím systémom, ktorú vďaka patentovanému úchopnému rámu jednoducho vyberiete z vonkajšieho obalového kvetináča.

Nový systém LS nájdete pri kvetináčoch typu all-in-one: môžete si vybrať medzi modernou klasikou Lechuza Classico LS a jeho hranatou alternatívou Lechuza Quadro LS. Šikovný úchopný rám pri tom nájdete aj v kvetináčoch Lechuza Delta a Lechuza Rondo.

Lechuza LS systém prináša množstvo výhod:

  • Jednoduché vysádzanie a presádzanie rastlín! Rastlinu môžete do výsadbového vnútra pohodlne vysadiť či presadiť mimo kobercov a drahej dražby, napríklad niekde vonku, a do vnútra si prinesiete už vysadenú rastlinu, ktorú len poľahky vložíte do obalového kvetináča – interiér si tak pri výsadbe ani nezašpiníte!
  • Jednoduché prenášanie rastlín! Potrebujete rastlinu premiestniť, no práve ste ju poliali, zásobník je plný vody a kvetináč je priťažký? Vyberte vnútornú výsadbovú vložku z vonkajšieho obalového kvetináča a preneste ich každú osve – z obalového kvetináča môžete dokonca jednoducho vyliať vodu, aby bol presun ešte jednoduchší!
  • Preliali ste rastlinu? Výsadbovú vnútornú nádobu poľahky vyberiete z obalového kvetináča a potom už iba stačí vyliať z neho nadbytočnú vodu!
  • Potrebujete rastlinu očistiť, umyť? Vyberte výsadbové vnútro s rastlinou z obalového kvetináča a pohodlne ju očistite na vhodnom mieste – čistiaci prostriedok (pozor, treba použiť čistiaci prostriedok špeciálne určený na rastliny, vhodný je napríklad FloraClean) či tvrdá voda určite nezanechajú na obalovom kvetináči žiadne stopy, pretože s obalovým kvetináčom neprídu do kontaktu! Po umytí môžete rastlinu nechať chvíľu preschnúť, interiér si tak zvyškami čistiaceho prostriedku či stopami po vode vôbec nezašpiníte! Rovnako môžete postupovať, ak potrebujete rastlinu postriekať proti škodcom a podobne.

Školiaca príručka Lechuza

Slovo „Lechuza“ pochádza zo španielčiny a znamená „sova“. Sova je symbolom múdrosti a ostražitosti a také sú aj kvetináče Lechuza so samozavlažovacím systémom – tieto „múdre“ kvetináče bdejú „ostražitými očami“ nad optimálnym rastom vašich rastlín.

Školiaca príručka ku kvetináčom so zavlažovaním Lechuza zodpovie všetky Vaše otázky o tom, ako funguje samozavlažovací systém Lechuza a aké sú jeho výhody pri pestovaní rastlín. Naučí vás, ako do črepníkov vysadiť rastliny, ako ich zalievať a predstaví vám špeciálny substrát Lechuza PON.

Príručka je v slovenčine a obsahuje názorné ilustrácie, stiahnúť si ju môžete po kliknutí na obrázok nižšie.

Stiahnuť školiacu príručku Lechuza