Návod na vysádzanie a pestovanie rastlín v samozavlažovacích kvetináčoch Lechuza
Inovatívny samozavlažovací systém Lechuza sa o vaše rastliny stará tak, ako to zamýšľala sama príroda! Samozavlažovací systém zabezpečí, aby mala rastlina presne toľko vody, koľko potrebuje pre optimálny rast – rastliny, vysadené v samozavlažovacích črepníkoch Lechuza, vykazujú až o 30% lepší rast!
Starostlivosť o rastliny vysadené v samozavlažovacích kvetináčoch Lechuza je okrem toho taká jednoduchá! Vďaka hladinomeru máte dokonalú kontrolu nad zalievaním – ryska hladinomeru ukáže, koľko vody je v zásobníku a kedy treba rastlinu opäť poliať.
Vďaka červenej poistnej zátke možno nádoby použiť aj v exteriéry bez toho, aby došlo k preliatiu rastlín v kvetináči pri daždi.
Existujú tri základné typy samozavlažovacieho systému Lechuza – kolekcia črepníkov Lechuza LS má samozavlažovací systém integrovaný v patentovanej vyberateľnej nádobe so zapustiteľným úchytným rámom. Pri iných typoch kvetináčov Lechuza samozavlažovací systém tvorí deliace dno, ktoré sa vkladá na dno vnútornej výsadbovej nádoby, kde vytvorí zásobník vody. Súčasťou samozavlažovacieho systému stolových kvetináčov Lechuza je knôt, ktorý zabezpečí prísun vody i ku koreňom menších rastlín, ktoré nedočiahnu k zásobníku vody.
Pozrite si aj špeciálne návody pre Lechuza stolové nádoby, vhodné napr. na pestovanie orchideí, návod pre kvetináč Lechuza Cascada alebo návod pre exteriérové pestovanie v kvetináčoch Lechuza Balconera Cottage a Lechuza Nido Cottage.
Postup, ako zasadiť rastlinu do samozavlažovacieho kvetináča Lechuza
I. Použitie samozavlažovacích kvetináčov Lechuza v interiéry alebo v exteriéry
Pre použitie v interiéri sa uistite, že červená poistná zátka je zatiahnutá (na obrázku vľavo). Pre použitie v exteriéri uvoľnite červenú poistnú zátku, aby v prípade dažďových zrážok nedošlo k preliatiu substrátu (na obrázku vpravo).
II. Výsadba rastliny
- Poskladajte set podľa priloženého návodu v nádobe. Na deliace dno vysypte priložené vrecko s Lechuza PON substrátom tak, aby bolo dno úplne zakryté.
- Na Lechuza PON aplikujte malé množstvo substrátu tak, aby bol úplne zakrytý.
- Do kvetináča postavte rastlinu, obsypte ju kvalitným substrátom a substrát dosypte až po okraj. V prípade kvetináčov all-in-one set s rámom (tzv. LS kolekcia) ponechajte nádobu zvrchu cca 2 cm nezasypanú, aby bol rám voľne dostupný.
Rastliny možno vysádzať aj do substrátu Lechuza PON, vďaka ktorému sa zbavíte všetkých nevýhod zeminového substrátu – na substráte Lechuza PON sa neusádzajú plesne, huby, nie je to vhodné prostredie pre mušky. Pri vysádzaní rastlín do substrátu Lechuza PON nasypte na dno nádoby dostatočnú vrstvu PONu (závisí od veľkosti koreňového balu vysádzanej rastliny). Rastlinu vyberte z pôvodného plastového črepníka, v ktorom ste ju zakúpili, zeminu okolo koreňového balu neodstraňujte, nevymývajte! Koreňový bal obalený zemou postavte do nádoby a obsypte substrátom Lechuza PON tak, aby bola zemina úplne prekrytá PONom. Aj pri sadení rastlín do Lechuza PONu sa ďalej môžete riadiť zvyšnými inštrukciami v tomto návode. Ešte upozorníme, že substrát Lechuza PON lepšie zadržiava vlhkosť, preto tomu treba uspôsobiť zálievku.
III. Prvotné zalievanie
Počas prvých približne 12 týždňov (v závislosti od veľkosti rastliny) zalievajte rastlinu na substrát, ako by ste zalievali rastlinu v bežnom kvetináči. Počas tohto obdobia sa rastlina zakoreňuje a rozrastá sa jej koreňový systém.
IV. Prechod na zalievanie cez šachtu
Po zakorenení zalievajte rastlinu cez zalievaciu šachtu. Pre sprístupnenie šachty pootočte krytku a nalievajte vodu, až kým červený plaváčik hladinomeru dosiahne požadovanú úroveň (závisí od pestovateľských nárokov konkrétnej rastliny). Pre rastliny, ktoré potrebujú výdatnú zálievku, je to úroveň MAX. Pre rastliny, ktoré si vyžadujú menej výdatnú zálievku, by mal plaváčik dosahovať stred medzi ryskou MAX a MIN (pri niektorých nádobách je táto hodnota na hladinomere vyznačená ako OPT). O vhodnej úrovni zalievania vás budú pri kúpe rastliny informovať naši predajcovia.
V. Obdobie bez zálievky
Keď klesne ryska hladimeru na minimum, rastlinu okamžite nezalievajte! Substrát musíte nechať preschnúť 2 až 10 dní v závislosti od pestovateľských podmienok rastlín a veľkosti kvetináča. Optimum je 2 až 4 dni.
Po tomto období môžete rastlinu opäť zaliať, ako je popísané v kroku 4. Bežný interval zalievania pri samozavlažovacích kvetináčoch Lechuza trvá cca 2 týždne, t.j. rastlinu zalievate raz za 2 týždne.
VI. Hnojenie
Počas vegetačného obdobia aplikujte hnojivo podľa návodu na jeho balení do každej tretej zálievky.