🎄Predaj stromčekov začína 26.11.2024.🎁 Získajte k nákupu 10€ poukážku na nákup v predajni. Zisti viac

Odborné články - Všeobecne o pestovaní rastlín

O hydroponickom pestovaní rastlín

Pri interiérovom pestovaní hydroponických rastlín sa väčšinou používa vonkajší vodotesný obalový kvetináč, vnútorná perforovaná zakoreňovacia hydroponická nádoba (kultúrna nádoba) a hladinomer na kontrolu výšky živného roztoku. Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou je minerálny substrát LECA a hnojivo na vytvorenie živného roztoku.

Hydroponicky pestované rastliny sú pestované hydroponicky od úplného začiatku. Rastlina je zasadená do hydponického minerálneho substrátu spolu s príslušným hladinomerom. Pevné hnojivo – „iontomenič“ sa po prvý raz aplikuje na dno obalového kvetináča. Hnojivo s dlhodobým uvoľňovaním sa ďalej aplikuje raz za 4 až 6 mesiacov. Minerálny substrát sa zaleje vodou, kým nestúpne ryska hladinomeru na optimum. Po klesnutí risky na minimum sa nechá rastlina 2 až 3 dní preschnúť (v závislosti od umiestnenia a veľkosti vonkajšieho kvetináča rastliny). Potom sa zálievka opakuje. Zálievka sa týmto spôsobom realizuje spravidla raz za 2 týždne.

Presádzanie zeminových rastlín do hydropónie neodporúčame, pretože zeminové rastliny majú vyvinutý koreňový systém na báze symbiózy s mikroorganizmami, nachádzajúcimi sa v humusovej zemine. Pri vymývaní zeminy z koreňového systému naviac často prichádza k nezvratnému poškodeniu koreňového systému a po presadení do hydropónie takéto rastliny často uhynú. Presádzanie hydroponických rastlín do zeminy je možné, koreňový bal rastliny nie je potrebné vymývať, do zeminy sa hydroponické rastliny presádzajú aj s časťou hydrosubstrátu, obsiahnutého v koreňovom systéme.

Medzi hlavné výhody hydroponického pestovania rastlín patrí komfort a zdravšie prostredie. Výhodou je úspora času pri polievaní, ktoré sa vykonáva raz za 2 týždne. Zálievka je ľahko kontrolovateľná pomocou hladinomeru - nie sú potrebné znalosti o množstve vody vhodnom pre rastlinu. Výhodou je tiež menší výskyt chorôb a škodcov a teda ľahší boj proti chorobám a škodcom.

Pri hydroponických rastlinách nie je potrebné každoročné presádzanie, pretože hydroponický substrát LECA sa tak rýchlo nerozpadáva a nestráca živiny ako pôda. Živiny sú zabezpečované živným roztokom.

Viac o hydroponickom substráte >>>
Viac o živnom roztoku >>>

Výhodou, ktorá sprístupňuje hydroponické rastliny aj do priestorov náročných na hygienické požiadavky, je ich zdravotná nezávadnosť. Keďže minerálny substrát neobsahuje organické látky, nevznikajú v tomto prostredí plesne ani hubovité ochorenia. V školských a nemocničných zariadeniach nedochádza ku kontaminácii pri kontakte s minerálnym substrátom.

Nie sú potrebné vedomosti o najvhodnejšom druhu pôdy pre rastlinu. Aj rastliny s rôznymi nárokmi na pôdu môžu spolu rásť v jednej nádobe. Dôležité je však zohľadniť svetelné nároky hydroponických rastlín, ktoré spolu chceme vysadiť do spoločného kvetináča.

Rastliny ako súčasť interiéru

V súčasnosti sa stali interiérové rastliny čímsi viac ako len „ kvetom v kvetináči“. Majú svoju pridanú hodnotu a počíta sa s nimi už pri architektonických návrhoch. Zelené steny alebo elegantné kultivary rastlín v moderných kvetináčoch vytvárajú v priestore jedinečné prvky. Neplnia však len funkciu peknej pohľadovej kulisy, ale dokážu vplývať na kvalitu okolitého prostredia.

Dlhoročné výskumy popredných univerzít dokázali, že zeleň na pracoviskách a interiéroch domácností znižuje toxíny z priestoru, transformuje ich do svojho koreňového systému a rozkladá ich na základné prvky. Výskumy boli robené aj na školách, v nemocniciach a laboratóriách.

Vďaka zeleni v interiéri dokážu zamestnávatelia vytvoriť v moderných chladných kancelárskych priestoroch príjemné a hlavne zdravšie pracovné prostredie. Zeleň podporuje kreativitu a tak zvyšuje pracovný výkon. Výskumy ďalej dokazujú, že zeleň umiestnená na pracoviskách znižuje mieru agresivity a stresu a zvyšuje sústredenosť zamestnancov. Elimináciou negatívnych faktorov sa zvýši pracovné nasadenie a výkony. Dnešné kvetináče navyše zjednodušujú starostlivosť o rastliny na minimum, takže obavy z náročnej starostlivosti nie sú na mieste.

V interiéroch, kde je umiestnená zeleň, sa zvyšuje vlhkosť vzduchu, znižuje sa prašnosť a hlučnosť, eliminuje sa statické napätie. Preto sa človek cíti príjemnejšie, ľahšie sa mu dýcha a cíti sa vo väčšej pohode. Pomocou zelene preto vieme vytvoriť vo svojich domovoch harmonickejšie a v neposlednom rade zdravšie prostredie.

Súčasné možnosti pestovania rastlín hydroponickým spôsobom, t.j. bez pôdy v živnom roztoku vyriešili problémy umiestnenia rastlín do priestorov s vysokými nárokmi na hygienu. Hydroponické rastliny spĺňajú tieto kritériá, takže je možné umiestniť ich aj v zdravotníckych a školských zariadeniach.

Nápady majú u nás zelenú!

Každý interiér má svoje špecifiká, tak ako aj nároky jeho obyvateľov sú individuálne. Vniesť harmóniu do predstáv a možností, navrhnúť riešenie, ktoré splní estetické i praktické kritériá, to si vyžaduje určitú skúsenosť a odborné znalosti. Navrhneme pre vás optimálnu zostavu rastlín, vhodných nádob i spôsobov pestovania. Vytvoríme inšpiratívne zelené prostredie vo vašom dome alebo na pracovisku, ktoré sa stane súčasťou Vášho životného štýlu.

Ohľadom návrhov interiérovej zelene nás môžete kontaktovať na telefónnych číslach 02 32 66 19 85, 0908 290 699 alebo e-mailom na servis@hydroflora.sk, prípadne použite kontaktný formulár nižšie:

#FORM[code=contact]#






Umelé osvetlenie rastlín

Svetlo je pre rastliny životne dôležité. V závislosti od umiestnenia rastlín v interiéri je vhodné zvážiť použitie umelého osvetlenia, pričom je treba brať do úvahy dobu osvetlenia a farebné spektrum svetla.

Doba osvetlenia

Väčšina našich izbových zelených rastlín pochádza z trópov a sú zvyknuté na 12-hodinový deň.

Ako doplnok ku dennému svetlu stačí nanajvýš 5 až 6 hodín umelého osvetlenia denne. Pri výlučne umelom osvetlení v miestnostiach bez denného svetla stačí 11 hodín. Rozhodujúcim kritériom je počet lux-hodín (počet luxov x počet hodín). To znamená, že pri menšej svetelnej intenzite je vhodné osvetľovať dlhšie.

Pre rastlinu je dôležitá pravidelná doba osvetlenia vždy v ten istý čas, tiež cez víkend a počas vašej neprítomnosti.

Farebné spektrum svetla

Biele svetlo je rozložené vo farbách dúhy, ktoré tvoria spolu tzv. spektrum. Samostatné farebné časti spektra majú na rastlinu odlišné účinky:

  • Modrá povzbudzuje dôležité rastlinné reakcie, napr. tzv. fototropizmus, to znamená schopnosť otáčania sa listov a rast rastliny smerom k zdroju svetla.
  • Červená je oblasťou najsilnejšej asimilácie a tvorby zeleného farbiva – chlorofilu.
  • Infračervená je blízka susednej červenej časti a povzbudzuje rast rastlín do výšky.
  • Ultrafialová časť spektra je pre väčšinu druhov rastlín škodlivá. Iba relatívne dlhovlnová časť A má tvarujúci účinok. Rastliny sú masívnejšie, listy tučnejú.
  • Zelená, žltá a oranžová majú pre rastlinu nepatrný význam, naproti tomu je na pôsobenie tejto časti spektra najviac citlivé ľudské oko. Práve preto rastliny často umiestňujeme na miesto, ktoré je pre ne tmavé.

Lampy pre umelé osvetlenie poskytujú rastlinám chýbajúcu dôležitú časť farebného spektra. Voľba správneho druhu doplnkového osvetlenia je preto pre rastliny životne dôležitá.

Náročnosť rastlín na svetlo

V nižšie uvedenej tabuľke nájdete rozdelenie rastlín podľa ich náročnosti na svetlo:

Rastliny s malými nárokmi na svetlo Rastliny s priemernými nárokmi na svetlo Rastliny s vysokými nárokmi na svetlo
max. vzdialenosť od okna:
cca 4 – 5 m
osvetlenie v luxoch:
ideálne 800 – 1500
(min. 650)
max. vzdialenosť od okna:
cca 2 m
osvetlenie v luxoch:
ideálne 1 000 – 2 500
(min. 850)
max. vzdialenosť od okna:
cca 0,5 m
osvetlenie v luxoch:
ideálne 2 500 – 5 000
(min. 2000)
Aglaonema commutatum „Pseudobrac teatum“
Aglaonema commutatum „Silver King“
Aucuba japonica
Cissus rhombifolia „Ellen Danica“
Cordyline fruticosa
Cordyline fruticosa „Volkartii“
Dracaena compacta
Dracaena deremensis
Dracaena Janet Craig
Dracaena fragrans „Massangeana“
Epipremnum aureum
Ficus lyrata
Hedera helix
Howeia forsteria
Chamaedorea elegans
Monstera deliciosa „Borsigiana“
Philodendron erubescens „Red emerald“
Philodendron scandens
Schefflera actionophylla
Schefflera arboricola
Spatiphyllum wallisii
Syngonium podophyllum
X Fatschedera lizei

Aechmea fasciata
Ananas comosus „Variegatus“
Anthurium andreanum
Cryptanthus bromelioides „Tricolor“
Dieffenbachia amoena „Tropic Snow“
Dieffenbachia maculata „Exotica Perfecta“
Dizygotheca elegantissima
Dracaena marginata
Ficus australis
Ficus benjamina
Ficus elastica „Decora“
Ficus pumila
Hoya carnosa „Variegata“
Nephrolepis exaltata
Pandanus veitchii
Paphiopedilum
Peperomia obtusifolia „USA“
Phalaenopsis
Saintpaulia ionantha
Sansevieria trifasciata „Laurentii“
Vriesea splendens

Agave americana „Marginata“
Aloe brevifolia
Araucaria heterophylla
Beaucarnea recurvata
Cereus peruvianus monstrosus
Codiaeum variegatum
Codiaeum variegatum „Goldstar“
Dracaena marginata „Tricolor“
Euphorbia hermentiana
Euphorbia ingens
Euphorbia milli „Gabriela“
Yucca elephantipes

Náročnosť rastlín na teplotu

V nižšie uvedenej tabuľke nájdete rozdelenie rastlín podľa ich náročnosti na teplotu:

Rastliny s vysokými nárokmi
na teplo
Rastliny s priemernými nárokmi
na teplo
Rastliny s nízkymi nárokmi
na teplo
16 – 26°C 10 – 18°C, príp. do 26°C 5 – 15°C, príp. do 18°C
Aechmea fasciata
Aglaonema Maria
Aglaonema „Pseudobracteatum“
Aglaonema commutatum „Silver King“
Aglaonema silver
Ananas comosus „Variegatus“
Anthurium andreanum
Cereus peruvianus monstrosus
Cocos nucifera
Codiaeum variegatum
Codiaeum variegatum „Goldstar“
Cordyline fruticosa
Cordyline fruticosa „Volkartii“
Cryptanthus bromelioides „Tricolor“
Dieffenbachia amoena „Tropic snow“
Dieffenbachia maculata „Exotica Perfecta“
Dizygotheca elegantissima
Dracaena compacta
Dracaena deremensis
Dracaena fragrans „Massangeana“
Dracaena Janet Craig
Dracaena marginata
Dracaena marginata „Tricolor“
Epipremnum aureum
Euphorbia ingens
Ficus benjamina
Ficus elastica „Decora“
Ficus lyrata
Hoya carnosa „Variegata“
Chamaedorea elegans
Pandanus veitchii
Paphiopedilum
Peperomia obtusifolia „USA“
Phalaenopsis
Philodendron erubescens „Red emerald“
Philodendron scandens
Saintpaulia ionantha
Sansevieria trifasciata „Laurentii“
Schefflera actionophylla
Schefflera arboricola
Spatiphyllum wallisii
Syngonium podophyllum
Vriesea splendens
Agave americana „Marginata“
Aloe brevifolia
Araucaria heterophylla
Beaucarnea recurvata
Cissus rhombifolia „Ellen Danica“
Euphorbia hermentiana
Euphorbia milli „Gabriela“
Ficus australis
Ficus pumila
Howeia forsteriana
Monstera deliciosa „Borsigiana“
Nephrolepis exaltata
Pachypodium lameri
Yucca elephantipes
Aucuba
Hedera helix