Umelé osvetlenie rastlín
Svetlo je pre rastliny životne dôležité. V závislosti od umiestnenia rastlín v interiéri je vhodné zvážiť použitie umelého osvetlenia, pričom je treba brať do úvahy dobu osvetlenia a farebné spektrum svetla.
Doba osvetlenia
Väčšina našich izbových zelených rastlín pochádza z trópov a sú zvyknuté na 12-hodinový deň.
Ako doplnok ku dennému svetlu stačí nanajvýš 5 až 6 hodín umelého osvetlenia denne. Pri výlučne umelom osvetlení v miestnostiach bez denného svetla stačí 11 hodín. Rozhodujúcim kritériom je počet lux-hodín (počet luxov x počet hodín). To znamená, že pri menšej svetelnej intenzite je vhodné osvetľovať dlhšie.
Pre rastlinu je dôležitá pravidelná doba osvetlenia vždy v ten istý čas, tiež cez víkend a počas vašej neprítomnosti.
Farebné spektrum svetla
Biele svetlo je rozložené vo farbách dúhy, ktoré tvoria spolu tzv. spektrum. Samostatné farebné časti spektra majú na rastlinu odlišné účinky:
- Modrá povzbudzuje dôležité rastlinné reakcie, napr. tzv. fototropizmus, to znamená schopnosť otáčania sa listov a rast rastliny smerom k zdroju svetla.
- Červená je oblasťou najsilnejšej asimilácie a tvorby zeleného farbiva – chlorofilu.
- Infračervená je blízka susednej červenej časti a povzbudzuje rast rastlín do výšky.
- Ultrafialová časť spektra je pre väčšinu druhov rastlín škodlivá. Iba relatívne dlhovlnová časť A má tvarujúci účinok. Rastliny sú masívnejšie, listy tučnejú.
- Zelená, žltá a oranžová majú pre rastlinu nepatrný význam, naproti tomu je na pôsobenie tejto časti spektra najviac citlivé ľudské oko. Práve preto rastliny často umiestňujeme na miesto, ktoré je pre ne tmavé.
Lampy pre umelé osvetlenie poskytujú rastlinám chýbajúcu dôležitú časť farebného spektra. Voľba správneho druhu doplnkového osvetlenia je preto pre rastliny životne dôležitá.