🎄🎄🎄AKCIA 30% zľava na VIANOČNÉ STROMČEKY 🎄🎄🎄 // 🍭 🎀 KONCOROČNÁ AKCIA na vianočný tovar 30-40% zľavy. Zisti viac

Jesenné výsadby na balkón & ako zazimovať kvetináče Lechuza

Jesenné hrantíky Lechuza Balconera

Hrantíky Lechuza Balconera s jesennou výsadbou

 

Na konca leta muškáty, petúnie a ostatné kvitnúce letničky zväčša prídu o svoje kvety, to však neznamená, že Vaša terasa či balkón musia zostať holé a ponuré. Vždyzelené rastliny, trávy a sezónne výsadby zútulnia Vaše balkóny aj na jeseň.

Samozavlažovacie kvetináče Lechuza z radov Cottage, Color a Stone sú odolné voči poveternostným podmienkam a mrazuvzdorné, preto ich vonku môžete použiť po celý rok. Odkvitnuté letničky stačí nahradiť mrazuvzdornými rastlinami, ktoré do jesennej záhrady prinesú rozmanitosť a nové farby. Vresy, imelovníky, trávy a iné trvalky sú ideálnou voľbou pre túto sezónu. Spolu s okrasnými tekvicami, lampášmi či inými svetielkami a ďalšími jesennými doplnkami, ktoré ponúka sama jesenná príroda (ako gaštany, mach, kôra stromov...) Váš balkón upúta pozornosť aj počas tejto chladnejšej sezóny.

 

 

Aké rastliny vysadiť do jesenných kvetináčov?
Inšpirácie!

Aké rastliny môžete použiť vo Vašich jesenných výsadbách na balkóne? Zvoliť môžete tradičné vresy alebo chryzantémy, ktoré sú dostupné v rôznych farbách a nájdete ich naozaj v každom záhradníctve. Ani vresy a chryzantémy nemusia byť jesenným klišé, ak ich nápadito spojíte s inými rastlinami do pestrej výsadby - napr. so "zimným" starčekom s bielymi zamatovými chĺpkatými listami alebo s heucherou, ktorá ponúka rôzne varianty s všemožnými farbami svojich listov. Ak sa týmto kvitnúcim klasikám predsa len chcete vyhnúť, z kvitnúcich rastlín môžete použiť aj fialové astry alebo echinaceu. Ak hľadáte previslé rastliny na doplnenie Vašej jesennej výsadby vo vysokých kvetináčoch alebo v balkónových hrantíkoch, zvoľte brečtan alebo muehlenbeckiu. A pokiaľ sa Vám páčia bobuľky, gaultéria s lesklými zelenými listami a červenými plodmi bude pre Vás tá pravá. Pikantnosť Vaše jesenné kvetináče získajú aj vysadením okrasných papričiek či okrasného kelu - ten je mimoriadne zaujímavý, nakoľko stred jeho ružice sa vyfarbí pri poklese teploty pod 10°C. Z drevín je ideálny vždyzelený krík hebe, no nezabudnite ani na okrasné trávy (napr. kostrava, ostrica), ktoré Vašu jesennú výsadbu krásne prevzdušnia.

Na jesenné výsadby sa veľmi hodia plytké kvetináče Lechuza Cubeto v kameninovom vzhľade. Dostatok priestoru na nápadité jesenné zosadby poskytnú aj samozavlažovacie hrantíky Lechuza Balconera Cottage (ratanový vzhľad), hladká Lechuza Balconera Color alebo drsná "kameninová" Lechuza Balconera Stone. Ak chcete niečo extra, skúste vysoké kvetináče Lechuza Cubico (ratanové Cubico Cottage alebo hladké Cubico Color) či Canto Stone High.

Jesenná výsadba v plytkých kvetináčoch Lechuza Cubeto

Závesné kvetináče Lechuza Nido a jesenné kvety

Ako pripraviť kvetináče Lechuza na zimu vonku

Ak máte v kvetináčoch Lechuza vysadené mrazuvzdorné rastliny, môžete ich prezimovať vonku - aj trvalky, vysadené v kvetináčoch, by mali počas zimy zostať vonku, pretože chladné mesiace sú často dôležité pre ich ďalší vývoj. Treba ich len primerane ochrániť, pretože kvetináč nemôže koreňom poskytnúť takú ochranu pred chladom ako zem (aj keď je ako taký mrazuvzdorný). Črepníkovým rastlinám ľahšie omrznú korene alebo môžu vyschnúť mrazom.

Svoje rastliny najlepšie pripravíte na zimu tak, že ich rez a hnojenie dokončíte do konca augusta, aby prípadné nové výhonky mali dostatok času na "dozretie". Vyzreté korene a výhony budú lepšie pripravené na zimu.

Aby sa zabránilo premokreniu kvetináčov počas zimy a poškodeniu koreňov, na zimu určite odskrutkujte červenú poistnú skrutku na dne kvetináčov pre odtok prebytočnej zrážkovej vody.

V zime môže byť nebezpečným aj prílišné vystavenie rastlín slnku - slnečné žiarenie podporuje odparovanie a zmrazené koreňové baly zároveň neprijímajú dostatok vody. Na toto sú náchylné najmä vždyzelené rastliny ako vavrín, cotoneaster (skalník), fotínia (červienka, blýskavka), rododendrony, trávy a bambusy a prakticky všetky konifery.

Kam kvetináče na zimu umiestniť? Pre bezpeční prezimovanie vonku je kvetináčom potrebné nájsť miesto chránené pred vetrom, dažďom a snehom a priamym slnečným žiarením - ideálna je napríklad krytá terasa alebo lodžia. Ak zoskupíte viac rastlín blízko pri sebe, udržia sa navzájom v teple. Kvetináče Lechuza zabaľte od jutovej, plstenej alebo flísovej tkaniny, prípadne ich obložte slamou alebo čečinou, aby ste korene ochránili pred nadmernými teplotnými výkyvmi. Nezabaudnite kvetináče zabaliť aj odspodu alebo ich umiestnite na platňu polystyrénu alebo tenkú drevenú dosku - chlad často sála najmä odposu, od vychladenej dlažby balkónov a terás.

Aj do kvetináčov, na povrch substrátu, navŕšte vrstvu suchých listov, slamy alebo jedľových vetvičiek, ktorá rastliny ochráni pred vysychaním a nadmernou vlhkosťou (zachytí totiž ďažďovú vodu a sneh). Na prekrytie kvetináčov zvrchu použite iba také materiály, ktoré dobre prepúšťajú vzduch.

Dokonca aj v zime vždyzelené rastliny odparujú veľa vody svojimi listami či ihličím, preto je potrebné ich polievať aj počas zimy (ak neprší, nesneží). Keď prídu prvé mrazy, prestaňte zalievať rastliny v kvetináčoch cez polievacie šachty a prejdite na polievanie substrátu zhora - vlhkosť v kvetináči sa aj tak bude akumulovať v drenážnej vrstve Lechuza PONu. Rastliny polievajte iba v dňoch, kedy teploty neklesnú pod bod mrazu, aby ich nepoškodilo kolísanie teplôt.

Jesenné kvetináče Lechuza Cubico
Jesenné výsadby