🪴 🪴 Otváracie hodiny 🪴 🪴 >Zisti viac

Pothos / Potosovec a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť.

Pothos / Potosovec a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť.

 

Potosovec alebo pothos / potos je u nás známy najmä pod názvom divný Janko alebo divý Jano. V zahraničí má však mnoho názvov napríklad: diabolský brečtan (z angličtiny Devil’s ivy), zlatý pothos (golden pothos), cejlónska popínavá rastlina (ceylon creeper), či dokonca poľovnícke rúcho (hunter’s robe). Dôvod, prečo sa teší toľkým názvom, je najpravdepodobnejšie ten, že je prvou voľbou všetkých začiatočníkov vo svete rastlín. Potosovec je totiž rastlinka, o ktorú sa zvládne postarať každý.


Ako sa správne starať o Potosovec

Starostlivosť o Potosovec

Potos ocení pravidelné čistenie listov od prachu a priebežné odstraňovanie žltnúcich lístkov. Rastlinku presaďte na jar, keď koreňový bal vyplní kvetináč.

Pokiaľ máte svoj potos umiestnený v závesnom kvetináči alebo listy voľne visia z police či skrine, nemusíte pothos zastrihávať. Pokiaľ však začína byť príliš dlhý alebo prípadne sa vám zdá riedky, môžete spraviť odrezky, tie zakoreniť a zasadiť späť k „materskej rastline“. Pokiaľ si svoj potos pestujete ako ťahavú rastlinu, ktorá rastie do výšky, treba ju pravidelne uväzovať k opore.

 

 

 

 

Starostlivosť o Pothos / PotosSvetlo a vhodné umiestnenie pre pothos

 

Nakoľko potos zvládne najrôznejšie podmienky, môžete ho umiestniť na jasné nepriame svetlo, na rozptýlené svetlo, do polotieňa i tieňa. Pri umiestňovaní potosovca svojej kreativite nemusíte klásť medze. Vytvorte si modernú mestskú džungľu, ktorá zaručene upúta pozornosť a zaveste svoj potos na strop pomocou makramé či závesného kvetináča. Alebo zvoľte klasickejšie umiestnenie na polici, komode či skrini.

Platí však, že rastlina vykonáva fotosyntézu zelenými časťami listu a preto, pokiaľ máte panašovaný potos a nebude mať dostatok svetla, bude časom každý nový list stále viac zelenší a zelenší.

Ako správne polievať Potosovec ?Ako správne polievať scindapsus

Potos treba poliať, až keď zemina preschne. Pokiaľ bude potos už príliš suchý, ukáže to na svojich listoch, ktoré sa začnú mierne skrúcať (po zálievke sa opäť narovnajú).

Čistí potos vzduch ?

Áno, potosovec naozaj čistí vzduch vo svojom okolí. NASA vyhodnotila zlatý potos ako jednu z najlepších izbových rastlín na čistenie vzduchu a odstraňovanie toxínov (znižuje obsah formaldehydu, benzénu a toluénu vo vzduchu).

Ako množiť Pothos / Potos / Scindapsus

 

Ako rozmnožovať potosovec?

Ideálna metóda na rozmnožovanie tejto rastliny je zakoreňovanie odrezkov vo vode. Potos má pri každom liste drobný vzdušný koreň, ktorý keď ponoríte do nádoby s vodou, začne po pár dňoch rásť a už o pár týždňov je pripravený na zasadenie do zeme.

Je potos jedovatý?

Žiaľ áno, všetky jeho časti sú jedovaté, preto odporúčame túto rastlinku udržovať mimo dosahu detí a domácich zvierat.

 

 

 

Najbežnejšie druhy potosu, dostupné skladom na našom e-shope:

Potosovec zlatý (Scindapsus (Epipremnum) "Aureum");

Potosovec zlatý (Scindapsus (Epipremnum)


Saténový Potos (Scindapsus pictus);

Saténový Potos (Scindapsus pictus)


Potosovec s nádhernou neonovou farbou - Scindapsus (Epipremnum) Neon "Golden Pothos",

Potosovec s nádhernou neonovou farbou - Scindapsus (Epipremnum) Neon


Scindapsus (Epipremnum) "N"joy"


Pothos si môžete niekedy zameniť aj s filodendronom, vďaka ich listom, ktoré majú veľmi podobný tvar.

Saténový Potos