🎄🎄🎄AKCIA 30% zľava na VIANOČNÉ STROMČEKY 🎄🎄🎄 // 🍭 🎀 KONCOROČNÁ AKCIA na vianočný tovar 30-40% zľavy. Zisti viac

Správne umiestnenie izbových rastlín: tieň, polotieň, rozptýlené svetlo a jasné svetlo

Správne umiestenie je pre izbové rastlinky kľúčové a preto sme sa rozhodli napísať krátky blog, ktorý vám tento proces výberu správneho miesta pre izbovú rastlinu zjednoduší.

 

Na čo pri umiestnení rastlín treba brať ohľad? Sú to najmä tieto tri aspekty:

1. Svetlo na mieste, kam chcete umiestniť rastlinu

2. Teplota vhodná pre izbové rastliny

3. Vlhkosť vzduchu v mieste umiestnenia rastlín


Výber ideálneho miesta pre izbovú rastlinu

Doprajte svojim izbovým rastlinám správne svetelné podmienky. Svetlo, ako hlavný zdroj energie rastlín,

je dôležitým činiteľom pri výbere vhodného miesta pre každú izbovú rastlinu.

 Moderná spálna s izbovými rastinami


  Priame slnečné svetlo pri umiestňovaní rastlínZena pri okne s rastlinami na makrame

  Za miesto s priamym slnečným svetlom  považujeme miesto, kde viac ako 12 hodín zo dňa preniká priame slnečné svetlo. Veľké množstvo svetla nie je pre mnoho rastlín vyhovujúce, v takýchto podmienkach sa dobre darí napríklad rastlinám ako Saracénia, Yucca či Beaucarnea recurvata.

Maximálna vzdialenosť od okna cca 0,5m. Osvetlenie v luxoch 2500-5000.

 

  Rozptýlené svetlo pri umiestňovaní rastlín

  Za miesto s rozptýleným slnečným svetlom považujeme miesto v blízkosti okna, kam dopadá slnečné žiarenia približne polovicu z dňa. Takéto miesto môže byť aj v slnečnej miestnosti, kde máte napríklad záclonu či sieťku, prostredníctvom ktorých v tomto prípade vytvoríme ideálnu pozíciu pre rastliny, ktoré potrebujú jasné svetlo, nie však priame slnko počas celého dňa.

 

  Maximálna vzdialenosť od okna cca 2m. Osvetlenie v luxoch 1000-2500.

 

 

Polotieň pri umiestňovaní rastlínObyvacia izba s rastlinami

Za miesto s úrovňou svetla, ktorú nazývame polotieň, považujeme miesto ďalej od okna, v miestnosti so slnečným žiarením počas polovice dňa. Miesto v polotieni je tiež miesto pred oknom, avšak v miestnosti, kam nedopadá priame slnečné žiarenie alebo v kútoch slnečnej miestnosti. Takéto miesto je vhodné napríklad pre Monsteru, Calatheu, Alocasiu a iné.

Maximálna vzdialenosť od okna cca 4 – 5m. Osvetlenie v luxoch 800-1500.

 

 

 

Tieň pri umiestňovaní rastlín

Za miesto s úrovňou svetla, ktorú nazývame tieň, považujeme kúty miestností, kam nedopadá počas dňa priame slnko.       Je len veľmi málo rastlín, ktoré dokážu tolerovať takúto nízku úroveň svetla. Medzi rastliny, ktoré tolerujú tieň, patrí napríklad Zamiokulkas, Sansevieria a Aglaonéma.

 Veľmi vzdialené od okna alebo umiestnené za nejakou zábranou. Osvetlenie v luxoch 650-800.

 

 

 

Po výbere vhodných svetelných podmienok pre rastliny treba brať ohľad aj na vlhkosť a teplotu na danom mieste.


Teplota vhodná pre izbové rastlinySukulenty na presvetlenej chodbe

 Izbové rastlinky sú živým tvorom rovnako ako vy a preto sa stačí pri teplote zamyslieť nad tým, čo by sa nepáčilo ani vám. Izbové rastliny netolerujú: výrazné a rýchle kolísanie teplôt, bezprostrednú blízkosť radiátora alebo klimatizačnej jednotky a prievan.

Väčšina izbových rastlín zvláda pomerne širokú škálu teplôt (väčšinou 17 – 25 °C), preto odporúčame zakúpiť si jednu z namin odporúčaných príručiek a preveriť si, akú teplotu vyžaduje vami zakúpená rastlina. Príručky: Ako si nezabiť izbové rastliny, alebo Praktická príručka izbových rastlín. Teplta v miestnosti sa dá jednoducho priebežne merať interiérovým teplomermi pre domácnosť.

 

 

 


Ako sa vyrovnať s nízkou mierou vzdušnej

vlhkosti pre izbové rastliny?

Spôsobov, ako kompenzovať suchý vzduch v interiéri a vytvoriť vhodnú vlhkosť pre izbové rastliny, je hneď niekoľko: pravidelné kropenie rastlín, umiestnenie zvlhčovača vzduchu, položenie tanierika s ozdobnými kamienkami pod rastlinku, ktorá vyžaduje vysokú vlhkosť a zaliatie kamienkov vodou. Umiestnenie rastlín v miestach, kde je prirodzene vyššia vlhkosť ako napríklad kúpeľňa či kuchyňa.

 

  
Dizajnovanie s malými izbovými rastlinami

Pri dizajnovaní s rastlinami vždy platí, že uprednostňujeme zdravie rastlín pred štýlom, pretože zdravá rastlina je pekná rastlina.

 

Retro komoda, izbové rastliny

 

Komoda a police s izbovými rastlinami

Ideálne miesta pre izbové rastliny

Ozdobná komoda, TV stena alebo police s rozptýleným svetlom ako ideálne miesto na umiestnenie viacerých menších rastliniek (krásne komody, TV steny a iné nájdete na Biano.sk).

Takéto miesta sú ideálne na menšie rastlinky, kde sa môžete krásne vyhrať s tvarmi a povrchom rôznych kvetináčov, rastliniek. Či sa rozhodnete dizajnovať v harmónií tvaru rastlínalebo práve naopak, vytvárať zaujímavé kontrasty, určite vytvoríte jedinečné dielo.

Dizajnovanie rastlín v byte či dome nie je žiadna veda. Stačí si vybrať rastlinky, ktorým vyhovuje dané svetelné stanovisko a teplota a môžete začať. Kombinujte vyššie rastlinky s nižšími a vytvárajte malé zelené oázy. Kombinovaním zelených rastliniek získate upokojujúci nádych a zakomponovaním farieb, ako napríklad červená, získate pocit tepla. Vyberte si farby, ktoré vás zaujmú a zakomponujte ich doma tam, kde sa vám to práve žiada.

Pokiaľ ste využili všetky miesta, kam dosiahne svetlo a ešte stále sa vám to zdá málo, odporúčame využiť umelé rastliny v kombinácii s prírodnými tapetami. Táto kombinácia vám aj z tmavého kúta vytvorí príjemnú zelenú oázu.

Ako na dizajnovanie izbových rastlín ?

Máme pre vás jednu malú radu. Spravte si doma pohodlie, vytvorte si príjemnú atmosféru, pustite si vašu obľúbenú hudbu, spravte si kávu alebo čaj a nechajte vašu kreatívnu stránku spolu s intuíciou vytvoriť to najkrajšie zelené zátišie pre vás.

Zena s monsterou

 

Dizajnovanie s veľkými izbovými rastlinami

Veľké rastliny môžu byť stredobodom alebo vytvoriť krásne pozadie k zelenému zátišiu z menších a stredných rastlín. Výhodou veľkých rastlín je, že vďaka ich veľkosti a množstvu listov dokážu prečistiť viac vzduchu ako menšie rastlinky, ktorých potrebujete značne viac na prečistenie rovnakého množstva vzduchu. 

Umiestnenie veľkých rastlín začína vytvorením vhodného miesta, zmeraním svetelných podmienok a následne si môžete vyberať zo škály rastlín, ktoré tolerujú dané svetelné podmienky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázok